II. kolo XII. ročníka Žiackej chodeckej ligy

Vo štvrtok 22. novembra na krytej hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici ŠK BCF Dukla BB, OZ Erika Karová a VŠC Dukla BB zorganizovali II. kolo XII. ročníka Žiackej chodeckej ligy. Zúčastnilo sa ho 80 žiakov a žiačok z družstiev základných škôl z Banskej Bystrice, Slovenskej Ľupče, Bacúcha, Beňuša, Žiaru nad Hronom,  Hliníka nad Hronom a  Revúcej. V poradí škôl je zatiaľ po druhom kole v čele ZŠ Radvanská, druhá je ZŠ JGT Gaštanová, tretie je Športové gymnázium BB a štvrtá je ZŠ Žiar nad Hronom. Do prebiehajúceho XII. ročníka Žiackej chodeckej ligy je zapojených doposiaľ 14 základných škôl. Hlavným partnerom XII. ročníka Žiackej chodeckej ligy bola spoločnosť BCF s.r.o. a partnermi ŠG Banská Bystrica, Slovenský atletický zväz, EMS Banská Bystrica 2017 a Tatranská mliekáreň a.s. Mediálnymi partnermi XII. ročníka boli Priekopník, Športlandia.sk a Bystricoviny. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou Mesta Banská Bystrica a Slovenského atletického zväzu.

 

I. kolo XII. ročníka Žiackej chodeckej ligy

Tradične vo štvrtok, 11. októbra sa za slnečného počasia na Štadióne SNP v Banskej Bystrici zahájil XII. ročník Žiackej chodeckej ligy I. kolom. Organizátori ŠK BCF Dukla BB  a VŠC Dukla BB evidovali na štarte 61 žiakov a žiačok z družstiev základných škôl z Banskej Bystrice, Slovenskej Ľupče, Bacúcha, Beňuša, Žiaru nad Hronom,  Hliníka nad Hronom a  Revúcej. Medzi školami sa po úvodnom kole do vedenia dostala ZŠ Radvanská BB, na druhom mieste ju nasleduje ZŠ JGT Gaštanová a prvú trojicu uzatvára ŠG BB. Cenu za najlepší výkon I. kola si odniesla Dominika Pernická zo ZŠ Radvanská BB. Hlavným partnerom XII. ročníka Žiackej chodeckej ligy bola spoločnosť BCF s.r.o. a partnermi  ŠG Banská Bystrica, Slovenský atletický zväz, EMS Banská Bystrica 2017 a Tatranská mliekareň a.s. Mediálnymi partnermi 12. ročníka boli Priekopník, Športlandia, TV Hronka a Bystricoviny. Podujatie bolo realizované s finančnou podporou mesta Banská Bystrica a Slovenského atletického zväzu.

Medzištátne päť stretnutie starších žiakov

V sobotu 29. septembra sa v Olympijskom športovom parku v maďarskom Györi v rámci medzištátneho stretnutia staršieho žiactva do 15 rokov proti sebe postavili mladí reprezentanti z Česka, Chorvátska, Slovinska, Maďarska a Slovenska. O dve prvenstvá pre Slovensko sa postarali Patrik Nemčok z ŠK BCF Dukla Banská Bystrica v chôdzi na 3000 m výkonom 13:10,59 min.a Renáta Vodnyanszká(Megy Sport Dunajská Streda) v diaľke (571/+4,1 m/s). Ich výkony boli zároveň vyhlásené za najhodnotnejšie z celej slovenskej výpravy. Vyrastá nám v klube veľká slovenská chodecká nádej o ktorej budeme v budúcnosti ešte veľa počuť. Popri Patrikovi výkonnostne rastie aj jeho oddielový kolega Michal Duda, ktorý pri jeho reprezentačnej premiére skončil na peknom 7. mieste v osobnom rekorde 15:30,31 min.

Majstrovstvá Slovenska mladšieho žiactva v atletike

Prvý prázdninový deň 30. júla 2018 bol pre atlétov kategórie mladších žiakov vyvrcholením sezóny a celoročnej prípravy v rámci Majstrovstiev Slovenska v atletike, ktoré sa konali tohto roku v Michalovciach. Na programe bolo 11 atletických disciplín na ktorých štart sa postavilo 98 mladších žiakov a 180 mladších žiačok z 50-tich klubov Slovenska. Premiérový majstrovský titul po druhých a tretích miestach z minulých rokov vybojoval Filip Krestianko z ŠK BCF Dukla BB vo výraznom osobnom rekorde 10:09,38. Striebornú medailu z minulého roka obhájil talentovaný Lukáš Rosenbaum rovnako z ŠK BCF Dukla BB, ktorý vylepšil svoj osobný rekord na 10:31,31 a v jeho prípade je stále na čo sa tešiť, keďže v tejto kategórii patrí medzi vekovo najmladších a zotrvá v nej ešte dva roky. Najlepšou Banskobystričankou na piatom mieste bola Kristína Zámečníková, ktorá má za sebou veľmi úspešnú sezónu plnú trofejí z medzinárodných chodeckých pretekov. Za zmienku stojí aj zlepšenie osobných rekordov ostatných pretekárov ŠK BCF Dukla BB, ktorí zúročnili celoročnú prípravu, Jakuba Mažgúta, Henriety Pastorekovej, Michaely Lapnovej, Simony Stachovej a statočná premiéra na dvoj kilometrovej trati najmladšej pretekárky Paulíny Vránskej.

Hurá prázdniny

V nedeľu 24.6. spoločnosť BCF zorganizovala v rámci festivalu umenia FUBABY 2018 pre rodiny s deťmi v Mestskom parku deň plný zábavy a súťaží s názvom Hurá prázdniny. Deti si mali možnosť zasúťažiť aj so športovým klubom BCF Dukla BB, ktorého tréneri spolu s pretekármi sprevádzali súťažiace deti po prekážkovej dráhe, ktorú si pre nich pripravili.

Majstrovstvá Slovenska dorastu

Počas víkendu 23. – 24.6. sa na Štadióne SNP na Štiavničkách konali Majstrovstvá Slovenska dorastencov a dorasteniek v atletike. O bronzovú medailu pre ŠK BCF Dukla BB sa postaral na 5000m chôdze vekom ešte len starší žiak Patrik Nemčok, ktorý bol predstihnutý o dva roky staršími súpermi z Dubnice a Nitry. ŠK BCF Dukla BB reprezentovali aj ďalší pretekári a pretekárky, čo sa nominovali na dorastenecký vrchol sezóny: Michal Duda, Richard Pastorek, Ivan Sucháň, Michaela Beličková a Lucia Rusková.

Naučme deti športovať

Dňa 17.6. 2018 sa na ZŠ Golianovej v Banskej Bystrici konalo charitatívno – športové podujatie, kde tréneri, funkcionári a športovci ŠK BCF Dukla BB pripravili pre všetky deti čo si chceli zašportovať prekážkovú dráhu, pozostávajúcu z prvkov sady detskej atletiky. Ako bonus bolo pripravené aj Puzzle s logom klubu a deťmi veľmi obľúbený hod na Mimoňa. Pomohli tak krásnej veci a vyzbierané finančné príspevky poputujú OZ PONS a OZ Nožička na liečbu a rehabilitáciu zdravotne ťažko chorých detí.

Športiáda seniorov

Dňa 13. júna sa ŠK BCF Dukla BB zapojil svojimi ukážkami z tréningovej prípravy na podujatí Športiáda seniorov pod taktovkou trénerky Martiny Halinárovej.

Lithuanian forest brothers remembrance, Simnas, Litva

Výprava ŠK BCF Dukla BB pricestovala do Alytusu 6.6., tri dni pred medzinárodnými chodeckými pretekmi. Za ten čas navštívili hlavné mesto Vilnius, prijali pozvanie na večeru od viceprimátorky Alytusu Vale Gibiene a nadviazali na spoluprácu medi mestami Banská Bystrica a Alytus. V sobotu 9. júna sa pätica pretekárov  ŠK BCF Dukla BB v zložení Lucia Rusková, Michaela Beličková, Kristína Zámečníková, Patrik Nemčok a Michal Duda postavila na štart medzinárodných chodeckých pretekov Lithuanian forest brothers remembrance pre dorastenecké a mládežnícke kategórie. V konkurencii zahraničných pretekárov si víťazne počínal Patrik Nemčok v kategórii starších žiakov, ktorý suverénne preťal cieľovú pásku v čase 13:48 s náskokom minútu a štyri sekundy pred druhým Raviom Lininsom z Lotyšska. V tejto kategórii štartoval aj Michal Duda, ktorému patrila v cieli deviata priečka. O ďalší medailový zisk sa postarala najmladšia členka výpravy Kristína Zámečníková v kategórii mladších žiačok na 1km, ktorá finišovala druhá v čase 4:51. Osobné maximum na 3km starších žiačok si vytvorila Michaela Beličková časom 18:06 a skončila na 7. mieste. Najstaršia zástupkyňa pretekárov ŠK BCF Dukla BB, Lucia Rusková prišla do cieľa v kategórii dorasteniek šiesta. Na medzinárodných pretekoch sa predstavili pretekári a pretekárky z 13 krajín a nášmu klubu sa podarilo reprezentovať Európske mesto športu 2017 – Banskú Bystricu, ako aj Slovensko, zo zastúpením na stupňoch víťazov.

Deň otvorených dverí VŠC Dukla

Vsobotu 9.6.2018 bol súčasťou Dňa otvorených dverí VŠC Dukla aj náš klub, ktorý zapojil verejnosť do súťaží v atletike prostredníctvom pomôcok z atletickej škôlky. Podujatie plné športových aktivít pripravilo Vojenské športové centrum DUKLA Banská Bystrica a spoločnosť BCF, s.r.o.

Žiarska chôdza o pohár Jozefa Pribilinca

V Žiari nad Hronom sa na Medzinárodný deň detí  uskutočnil II. ročník chodeckých pretekov, ktoré nesú meno olympijského víťaza v atletickej chôdzi zo Soulu (1988) Jozefa Pribilinca. Usporiadateľom podujatia bol domáci AK-MŠK Žiar nad Hronom. Na 500 metrovom  okruhu Námestia Matice Slovenskej, tak prebehli zápolenia chodcov všetkých vekových kategórií od detí, až po veteránov. Najpočetnejšiu skupinu tvorili  pretekári ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, ktorých sa na štarovú čiaru postavilo 38. Niektorí zbierali svoje prvé súťažné skúsenosti, iní osobné rekordy a trofeje. Cenu Jozefa Pribilinca za najhodnotnejší výkon celého podujatia udelili skvelému Patrikovi Nemčokovi. Spolu 14 trofejí zdobilo ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, ktorého vedenie si spolu s pretekármi doprialo oslavu úspechov na zmrzline.

Finále XI. ročníka Žiackej chodeckej ligy

Usporiadatelia žiackych chodeckých pretekov ŠK BCF Dukla BB, OZ Erika Karová a VŠC Dukla BB, 31. mája v Parku pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici vyhodnotili najlepších jednotlivcov a školy v rámci celého XI. ročníka. Do súťaže sa zapojilo spolu 20 základných škôl. Medzi školami zvíťazila ZŠ Radvanská 1 Banská Bystrica, pred druhou ZŠ JGT Gaštanovou Banská Bystrica a treťou ZŠ Spojová  Banská Bystrica. Medzi jednotlivcami zvíťazili v jednotlivých kategóriách: Dominika Pernická (ZŠ Radvanská BB), Adam Masár (ZŠ Radvanská BB), Nina Knoppová (ZŠ Radvanská BB), Šimon Bátovský (ZŠ Spojová BB), Ema Černajová (ZŠ Žiar nad Hronom), Filip Krestianko (ZŠ Ďumbierska BB), Barbora Brnáková (ZŠ Žiar nad Hronom) a Patrik Nemčok (ZŠ Badín). Podujatie poctili svojou prítomnosťou olympijskí víťazi v atletickej chôdzi a veľké vzory súťažiacich detí Jozef Pribilinec a Matej Tóth.

Medzinárodné chodecké preteky Borský Mikuláš – Hlohovec

Počas víkendu 26.5. – 27.5. 2018 mladí chodci ŠK BCF Dukla BB úspešne ovládli dvojdňové chodecké preteky v Borskom Mikuláši a Hlohovci. Do Banskej Bystrice priniesli 15 cenných trofejí a zaznamenali množstvo osobných rekordov. Nechýbala podpora rodičov a celej výpravy.

I. kolo pretekov SsAZ – juniorov, dorastu a mladších žiakov

Prvé miesta  na pretekoch SsAZ – juniorov, dorastu a mladších žiakov, ktoré sa konali 21.4. na Štadióne SNP na Štiavničkách obsadili Filip Krestianko na 2km (10:36,37), Michal Duda na 3km (16:22, 83) a Kristínka Zámečníková na 2km so skvelým časom 10:41,37. Tretie miesto obsadil Richard Zámečník na 2km a výborne si viedli aj Simonka Stachová, Michaela Lapinová, Michaela Beličková a Jakub Mažgút. Ďakujeme trénerovi Jurajovi Benčíkovi a tešíme sa na úspechy našich detí v ďalších kolách.

Jarná cena Dukly 2018

V sobotu 14. apríla sa v Banskej Bystrici konala Jarná cena Dukly v disciplínach moderného päťboja. Súťaž odštartovala na plavárni Štiavničky, kde 70 pretekárov vo všetkých vekových kategóriách absolvovalo plaveckú časť. Následne sa pretekári presunuli nad futbalové ihriská areálu Dukly na Štiavničkách, kde prebehla najprv streľba kategórie U15, v zápätí odbehali svoje trate mládežnícke kategórie a nasledoval beh spojený so streľbou pre kategórie U17 a starších. Po vyhlásení výsledkov kategórií, kde nieje súčasťou súťaže šerm sa presunuli aktéri záverečnej disciplíny na halu Dukla, aby absolvovali šermiarske súboje na tri zásahy. Úvodné kolo Slovenského pohára sa úspešne odohralo za slnečného počasia v znamení dobrej nálady a pekných športových výkonov. Organizátormi podujatia boli Slovenský zväz moderného päťboja, VŠC Dukla BB a ŠK Raja.

IV. kolo Žiackej chodeckej ligy

12. apríla sa uskutočnilo na štadióne Štiavničky 4. kolo Žiackej chodeckej ligy – 5 kolovej súťaže v atletickej chôdzi, kde si prišlo zmerať svoje sily vyše 85 mladých športovcov nielen z BB, ale aj Martina, Žiaru nad Hronom, Bacúcha, Sl. Ľupče a Revúcej. Počasie podujatiu prialo a nechýbali skvelé športové výkony. Cenu za najlepší výkon kola si odniesol Patrik Nemčok. Organizátormi podujatia boli ŠK BCF DUKLA BB, VŠC Dukla a OZ Erika Karová. Podujatie podporili Slovenský atletický zväz, Mesto Banská Bystrica a BCF.

Patrik Nemčok triumfoval na medzištátnom stretnutí v Poděbradoch

V sobotu 7. apríla v Poděbradoch na medzištátnom stretnutí chodcov v rámci  86. ročníka medzinárodných chodeckých pretekov, reprezentovali ŠK BCF Dukla BB 6 dorastenci a zmerali si sily s pretekármi z Francúzska, Talianska, Maďarska, Írska, Litvy a domáceho Česka.Hneď v úvode tohto prestížneho chodeckého podujatia zasiahla do bojov šestica pretekárov ŠK BCF Dukla Banská Bystrica, pod vedením Juraja Benčíka, ktorá súťažila v kategórii dorastu. V kategórii dorasteniek súaťažilo štvorčlenné zastúpenie v zložení Anežka Krestianková, Lucia Rusková, Michaela Beličková a Nikoleta Ševčíková. Dorastenecké duo tohto klubu tvorili Patrik Nemčok a Michal Duda. 5 kilometrová trať tak bola súťažnou premiérou pre starších žiakov Nemčoka, Dudu, Krestiankovú a Beličkovú, ktorí vekom patria ešte stále do kategórie staršieho žiactva. O senzáciu sa postaral Patrik Nemčok, zverenec trénera Ľuboša Machníka, ktorý sa hneď pri svojej premiére bez rešpektu vydal na trať a skvelým časom 22:43, čo znamenalo jeho osobné maximum ovládol súťaž dorastencov o minútu a 39 sekúnd pred druhým Petrom Dušekom z AC Rumburk. Michal Duda si tiež vytvoril osobné maximum a skončil na peknom 8. mieste. Medzi dievčatami sa najviac darilo najskúsenejšej z pretekárok ŠK BCF Dukla BB Lucii Ruskovej, ktorá skončila na 17-tom mieste. Ostatné pretekárky  Nikoleta Ševčíková,  Anežka Krestianková a Michaela Beličková sa nenechali tiež zahanbiť konkurenciou a zvládli 5km trať.

Dudinská päťdesiatka

Na Dudinskej 50-ke padlo neuveriteľné množstvo osobných rekordov a veľmi potešujúce je, že medzi štartujúcimi bola početná základňa v detských a žiackych kategóriách. Najväčší slovenský športový klub venujúci sa chôdzi ŠK BCF DUKLA BANSKÁ BYSTRICA mal na podujatí 35 mladých pretekárov. Deti si odniesli až 14 ocenení.

Oceňovanie najlepších športovcov mesta Banská Bystrica za rok 2017

Športový klub BCF DUKLA BB dostal 21. marca ocenenie Najlepší športovec mesta za rok 2017 v kategórii internetového hlasovania za vynikajúce športové výsledky a úspešnú reprezentáciu mesta Banská Bystrica.  Ocenenie si za klub prebrali Erika Karová, riaditeľka klubu, tréner Juraj Benčík a pretekári klubu Nina Knoppová, Kristína Zámečníková a Patrik Nemčok. Snažíme sa vychovávať ďalšie generácie chodeckých šampiónov. Mládežnícky športovci nazbierali 47 zlatých, 44 strieborných a 47 bronzových medailí z chodeckých pretekov. Medzi jedenástimi ocenenými jednotlivcami a štyrmi športovými kolektívmi nechýbali všetci tí, ktorí sa v uplynulom roku postarali o skvelé úspechy pre Banskú Bystricu a Slovensko. Banská Bystrica tak právom nesie názov mesto olympijských víťazov a úspešných športových osobností.

 

Beh v tme

Deti zo ŠK BCF DUKLA BB a dobrovoľníci za Občianske združenie Erika Karová podporili svojou účasťou aj tento rok Beh v tme dňa 14.03.2018. Spolu s členmi Lion´s klubu, členmi VŠC Dukly Banská Bystrica (spolu s jej riaditeľom Romanom Benčíkom), zástupcami samosprávy mesta Banská Bystrica a ďalšími prejavili spolupatričnosť s ľuďmi, ktorí nemajú to šťastie vidieť svet tak ako my. Glaukóm je to, čo trápi niektorých ľudí a každý kto prišiel mohol si vyskúšať aké to asi je, keď zrak neslúži tak akoby mal. Na štadióne Dukly si mohli zúčastnení odbehnúť, či skôr odkráčať jedno kolo so zakrytými očami. Týmto gestom dali najavo, spolupatričnosť s ľuďmi s hendikepom, že sa pokúsili vcítiť do kože druhých, ktorí majú život o niečo ťažší, nevidia farebnosť sveta, ale napriek tomu bojujú a dokážu veci, ktoré sú pre nás prirodzené a samozrejmé,dokázať a precítiť. Samozrejme nechýbala zástupkyňa Slovenskej glaukómovej spoločnosti a povzbudiť prišiel všetkých známy moderátor Richard Vrablec. Každý si odniesol okrem dobrého pocitu, uvedomenia si priority zdravia a podpory ľudí s glaukómom, aj  diplom na pamiatku a  poďakovanie.

Halové majstrovstvá Slovenska v chôdzi 2018

V nedeľu 28.1. odcestoval ŠK BCF Dukla BB na vrchol halovej sezóny, ktorým boli Halové majstrovstvá Slovenska. Pre početné zastúpenie nominovaných pretekárov, ktorých bolo dokopy 26 sa išlo klubovým autobusom spoločne s vedením klubu a podporným tímom. O nádherný úspech sa postaral medzi staršími žiakmi talentovaný Patrik Nemčok na 2000m chôdze, keď medzi staršími žiakmi nenašiel premožiteľa a získal piaty titul vo vynikajúcom čase 8:45,15.Striebro v kategórii mladších žiakov na 1000m si vybojoval Filip Krestianko, jeho sestra Anežka Krestianková pridala do rodinnej zbierky bronzovú medailu, Michal Duda v kategórii starších žiakov na 2000m sa prepracoval na bronzový stupienok, Lucia Rusková v kategórii dorasteniek na 3000m získala striebro a striebro v kategórii veteránov na 3000m si odniesol Ján Záhončík.Veľmi pekné výkony Kristíny Zámečníkovej a Lukáša Rosenbauma stačili napokon na nepopulárne štvrté miesta, avšak v kategórii mladších žiakov zotrvajú ešte dva roky a všetci s nimi v budúcnosti musia počítať, ako aj s ostatnými neustále zlepšujúcimi sa pretekármi ŠK BCF Dukla BB, ktorí sa postavili na štart tohto chodeckého vrcholu halovej sezóny a zúročili ich prípravu.

III. kolo XI. ročníka Žiackej chodeckej ligy

Vo štvrtok 25. januára sa v hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici odohralo III. kolo Žiackej chodeckej ligy. Na štart sa postavilo 72 detí odhodlaných zbierať dôležité body pre ich základné školy. Bojovalo sa o cenné body medzi jednotlivcami a družstvami, ktorých konečný súčet po finále, ktoré sa uskutoční 25. mája v Parku pod Pamätníkom SNP prinesie víťazov XI. ročníka. Medzi školami sa po treťom kole na čele udržala ZŠ Radvanská BB, druhá za ňou ostala ZŠ JGT Gaštanová BB a prvú trojicu uzatvára ZŠ Spojová BB. Organizátormi XI. ročníka žiackej chodeckej ligy sú ŠK BCF Dukla Banská Bystrica a VŠC Dukla Banská Bystrica. Hlavnými partnermi projektu sú BCF s.r.o. a Nadácia Eriky Karovej. Partnermi XI. ročníka  sú Slovenský atletický zväz, ktorý prispel finančnou podporou a ŠG Banská Bystrica. Mediálnymi partnermi sú Priekopník, TV Hronka a Svet ŠPORTU.

Koncoročný večierok ŠK BCF Dukla BB

8. decembra sa uskutočnil koncoročný večierok klubu ŠK BCF Dukla BB, ktorý bol zároveň poďakovaním deťom za krásne športové výsledky, trénerom za vedenie a rodičom za podporu detí v ich športovom snažení. Pod vianočným stromčekom si mladý športovci našli nové kolekcie klubovej výbavy, nechýbala slávnostná večera, klubová torta a diskotéka. Cenu najúspešnejšieho športovca klubu pre rok 2017 získal Tomáš Horný, ktorý si pripísal dva tituly majstra Slovenska v kategórii mladších žiakov, striebro v kategórii starších žiakov a reprezentoval Slovensko na medzištátnom stretnutí vo Varaždine medzi staršími žiakmi. O ďalší výrazný úspech sa postaral minuloročný najúspešnejší športovec Patrik Nemčok, ktorý si vybojoval svoj štvrtý titul majstra Slovenska a získal striebornú medailu pre Slovensko na medzištátnom stretnutí vo Varaždine. Dobrou vizitkou klubu v roku 2017 bola účasť na 23 podujatiach vrátane troch medzinárodných, z ktorých sa pretekári zo žiadneho nevrátili bez medailových úspechov.

 II. kolo XI. ročníka Žiackej chodeckej ligy

Dňa 30. novembra sa aj napriek snehovej kalamite uskutočnilo II. kolo Žiackej chodeckej ligy na hale Dukla na Štiavničkách, v Banskej Bystrici. Žiaci a žiačky základných škôl výdatné sneženie využili na kvalitnú rozcvičku cestou zo školy na miesto konania súťaže a všetko mohlo začať podľa plánu.Vedenie v poradí škôl po II. kole si udržala ZŠ Radvanská Banská Bystrica pred ZŠ JGT Gaštanovou Banská Bystrica a tretia v poradí škôl sa drží ZŠ Spojová Banská Bystrica. Najhodnotnejší výkon zaznamenala Ema Černajová z 1. ZŠ Žiar nad Hronom. Organizátormi podujatia bolo o. z. Erika Karová a VŠC Dukla Banská Bystrica. Podujatie sa uskutočnilo s finančnou podporou Slovenského atletického zväzu.

I. kolo XI. ročníka Žiackej chodeckej ligy

5. októbra v Športovej hale Dukla na Štiavničkách o 14tej hodine zaznel úvodný výstrel XI. ročníka päť kolovej súťaže žiakov a žiačok základných škôl Žiackej chodeckej ligy. Organizátori zaradili úvodné dve kategórie prváčikov a druháčikov, ako novinku pre enormný záujem mladších detí pretekať. Svoje prvé medaile si odniesli 1. Dominika Pernická zo ZŠ Radvanskej BB pred 2. Emíliou Iliašovou rovnako zo ZŠ Radvanskej BB. Medzi najmladšími chlapcami zvíťazil Alex Lepieš zo ZŠ Radvanskej BB pred Adamom Masárom z tej istej školy a Šimonom Benčíkom zo ZŠ Jilemnického BB. Čerstvý strieborný medailista z Medzištátneho stretnutia vo Varaždine Patrik Nemčok zo ZŠ Badín skvelým výkonom za ktorý mu prináležalo aj ocenenie „Najlepší výkon kola“ suverénne zvíťazil a potvrdil svoju dominanciu aj v Žiackej chodeckej lige. Medzi školami sa po úvodnom kole dostala do vedenia ZŠ Radvanská, Banská Bystrica. Víťazov dekorovala predsedníčka klubu Erika Karová a trénerka Martina Jašicová Halinárová.

Banskobystrický chodecký míting

Posledný septembrový deň sa v meste pod Urpínom uskutočnil 1. ročník podujatia Banskobystrický chodecký míting – medzinárodných pretekov v atletickej chôdzi. Podujatie slávnostne otvorili predsedníčka občianskeho združenia Erika Karová, riaditeľ VŠC Dukla Roman Benčík a chodecká legenda Jozef Pribilinec. Park pod Pamätníkom SNP zaplnila stovka chodcov, najskôr mladšie kategórie, ktoré na okruhu korčuliarskej dráhy plné odhodlania hravo zvládli pol kilometrové a kilometrové trate, až po hlavné kategórie mužov a žien. V hlavnej kategórii na 5 km trati medzi ženami zvíťazila Klaudia Žarská z AK Spartak Dubnica, druhé miesto si odniesla Lucia Čubáňová z ŠK Dukla Banská Bystrica a tretiu priečku obsadila pretekárka z Litvy Austéja Kavaliuskaité. V mužskej kategórii na 5km sa stal víťazom úvodného ročníka Dominik Černý z ŠK Dukla Banská Bystrica, druhú priečku obsadil Milan Rizek a tretí skončil pretekár z Českej republiky Vít Hlaváč. Cenu za najlepší výkon „Cenu BCF“, ktorú odovzdala hlavná organizátorka podujatia a predsedníčka občianskeho združenia BCF Erika Karová si odniesol Dominik Černý. Podujatie nad ktorým prevzal záštitu primátor mesta Ján Nosko postavilo  latku kvality podujatia veľmi vysoko a už teraz organizátori plánujú jej zvyšovanie v druhom ročníku. Medzi pretekármi  nechýbali slovenskí, českí a litevskí chodci.  Chodecký míting ukončil  plejádu športových podujatí organizovaných v rámci Európskeho týždňa športu 2017.

Chôdza na Bacúchu – Cena Jozefa Pribilinca 2017

Dňa 23.9. sa na Bacúchu konal jubilejný X. ročník medzinárodného a v súčasnosti aj kvalitne obsadeného chodeckého podujatia. Na miesto súťaže sa  napriek chladnému upršanému počasiu dostavilo 19 pretekárov a pretekárok z atletického klubu BCF Dukla Banská Bystrica. O medailovú bilanciu sa pre klub postarala svojím víťazstvom v kategórii prípravka dievčatá na 1 km Kristína Zámečníková, v kategórii prípravka chlapci na rovnakej trati Samuel Libiak skončil druhý, Henrieta Pastoreková sa medzi dievčatami prípravky postarala o tretie miesto, tretí skončil medzi mladšími žiakmi na 1 km Michal Duda a medzi mužmi veteránmi na 3 km Boris Krestianko. Všetci devätnásti pretekári a pretekárky si zaslúžia obdiv za predvedené výkony bez diskvalifikácií a za ich húževnatosť s akou pristúpili ku svojmu štartu aj napriek nepriaznivým podmienkam.

Majstrovstvá Slovenska staršieho žiactva – Nové Zámky

Počas víkendu 16. – 17. septembra sa v Nových Zámkoch konali majstrovstvá Slovenska staršieho žiactva v atletike. Na programe prvého súťažného dňa (16.9.) bola chodecká disciplína na 3000 m, v ktorej sa očakávala obhajoba titulu majstra Slovenska od talentovaného Patrika Nemčoka z atletického klubu BCF Dukla Banská Bystrica. Konkurencia z Nitry, Skalice a výborne pripravení oddielový kolegovia však tiež prišli zabojovať o najcennejší kov z národného šampionátu a zúročiť svoju prípravu počas leta. Patrik potvrdil svoju „majstrovskú“ povesť a zvíťazil vo vynikajúcom osobnom rekorde 15:05,16. Spolu so strieborným Tomášom Horným (majstrom Slovenska mladších žiakov v tomto roku) taktiež z BCF Dukla Banská Bystrica sa nominovali na medzištátne stretnutie v Chorvátsku, kde 30.9. reprezentovali Slovensko a hlavne Banskú Bystricu Európske mesto športu 2017. Bronz si odniesol ich tímový kolega Filip Krestianko. Na štvrtom mieste klasifikovali Michala Dudu, piaty v osobnom rekorde skončil Richard Pastorek a ôsmy Brook Morton – Simons (všetci BCF Dukla Banská Bystrica). V kategórii dievčat, starších žiačok Banskobystričanka Anežka Krestianková vybojovala v konkurencii pretekárok z Nitry, Košíc, Martina, Žiaru nad Hronom, Borského Svätého Jura, Borského Mikuláša a Prešova pekné šieste miesto v osobnom rekorde 17:28, 18.

 

„Hurá MDD“ v Selciach

V nedeľu 4. júna sa konala jedna z najväčších akcií venovaných deťom v Banskobystrickom kraji, ktorú navštívili tisícky návštevníkov. BCF o. z. spolu s obcami mikroregiónu Pod Panským dielom  pripravilo v Selciach a na Fuggerovom dvore bohatý celodenný program pre deti, no tiež nezabudlo ani na ich rodičov, ako aj všetkých, ktorí chceli nedeľu stráviť v lesnatom okolí Čachova. Deti boli nastúpené ešte pred samotným otvorením, ktoré bolo naplánované na pol deviatu. Ubehlo len pár minút od otvorenia brán do rozprávkového lesa, všetci malí účastníci už boli pripravení zbierať pečiatky na rôznych stanovištiach, ktoré preverili ich zručnosť, rýchlosť či šikovnosť. Okrem iného mali možnosť stretnúť dokonca aj policajtov či hasičov a vyskúšať si tieto povolania na vlastnej koži. Najdôležitejšou časťou bol však rozprávkový les, ktorý privítal rôzne detské legendy ako Zlatovlásku, Princeznú z mlyna ako aj Popolušku, ktoré odrozprávali svoje úžasné príbehy živou formou prostredníctvom hercov. Deti mali jedinečnú možnosť naživo stretnúť svojich obľúbených rozprávkových hrdinov, čo prinieslo veľa výkrikov radosti, no aj trémy, pretože málokto je pripravený na stretnutie napríklad s Pyšnou Princeznou. Po úspešnom absolvovaní cesty lesom, ako aj rôznymi inými stanovišťami, dostal každý zúčastnený medailu za odvahu, ktorú musel pri prechádzaní prejaviť.

Letný športový tábor BCF – Králiky 2017

23.7. 2017 v obci Králiky neďaleko Banskej Bystrice odštartoval športový tábor pod vedením päť násobnej olympioničky Martiny Halinárovej. Hneď v úvodný deň nebola o športovanie núdza, keď absolvovali mladí táborníci turistiku na Skalku, korčuľovanie sa na kolieskových korčuliach, jazdu na kolobežkách, gymnastický tréning s odborníčkou Máriou Pýchovou a večerný zábavný program. Druhý deň po rannej rozcvičke si deti vyskúšali judo a večer prišla vzácna návšteva, športová hviezda biatlonu Martin Otčenáš s manželkou. Deti si mohli pozrieť zbierku jeho medailí, ako aj pušku. Každý dostal od Martina pekný darček a o autogramy bol veľký záujem. Počas ďalších dní tábora toho deťom pripravila vedúca Martina Halinárová neúrekom. Návštevu v TV Hronka, autogramy od reprezentanta v plávaní Tomáša Klobučníka, plavecký tréning pod vedením bronzového plavca z ME Ľuboša Križka, náučnú prestávku v Tajove, posilňovací tréning, šerm, karneval a záverečnú opekačku. Každé dieťa, ktoré všetko toto absolvovalo a zlepšilo si počas letných prázdnin kondíciu dostalo na záver tábora zaslúžený diplom.

Naučme deti športovať

V nedeľu 18. mája v areáli ZŠ na Golianovej ulici strávili rodinky s deťmi športové popoludnie v prítomnosti úspešných športovcov. 3. ročník športovo charitatívneho projektu „Naučme deti športovať“ vznikol primárne ako iniciatíva na pomoc deťom trpiacim detskou mozgovou obrnou (DMO).  Športové podujatie navštívili  rodiny s deťmi z celej Banskej Bystrice a okolia a prišli zároveň podporiť deti, ktoré potrebujú pomoc. Deti z nášho atletického klubu BCF Dukla BB spolu s trénerkou Martinou Halinárovou, Erikou Karovou a Luciou Kršňákovou  celé dopoludnie venovali druhým deťom a pomáhali pri atletickej škôlke. Deti si mohli vyskúšať rôzne športy a stretnúť významných športovcov. Vyzbierala sa suma vo výške 16286 eur, ktorá poputovala OZ Nožička a OZ PONS na zlepšenie zdravotného stavu zdravotne postihnutých. Nechýbala tombola, veselá nálada a vystúpenie FS Urpín. Organizátorom podujatia bol  Pavel Holek a ďakujeme, že sme sa mohli zapojiť.

Majstrovstvá Slovenska dorastu v atletike

Dňa 10.6. 2017 sa v Dubnici nad Váhom konali majstrovstvá Slovenska v atletike dorastencov a dorasteniek. Atletický klub BCF Dukla BB prišli reprezentovať: Martina Krajčiová v behu na 100m, Lívia Paučová v behu na 400m, Ivan Sucháň v behu na 800m a chodkyne na 5000m Lucia Rusková, Anežka Krestianková a Nikoleta Ševčíková. O vynikajúce prekvapenie sa postarala  Lucka Rusková, ktorá v chôdzi na 5000 m, v osobnom rekorde 28:09 získala svoj prvý titul majsterky Slovenska. Na tej istej trati skončila Anežka Kretianková vo svojej premiére na peknom piatom mieste v osobnom rekorde 30:56 a na šiestom mieste s úsmevom na tvári prišla Nikoleta Ševčíková. Ostatní atléti BCF Dukla Banská Bystrica sa priblížili k svojim osobným rekordom, ale na medaily to nestačilo.

II. kolo M – SsAZ starších žiakov a prípraviek

Dňa 28.5. 2017 sa na štadióne SNP v Banskej Bystrici konalo II. kolo M- SsAZ družstiev v kategóriách staršieho žiactva a prípraviek. Klub BCF Dukla v rámci tohto podujatia reprezentovalo 14 pretekárov v chodeckých disciplínach a dvaja v behoch. V chôdzi na 3000m zvíťazil Patrik Nemčok pred jeho klubovými kolegami Michalom Dudom a Richardom Pastorekom. Mimo súťaž sa na štart v kategórii starších žiačok na 3000m postavila Lucia Rusková, ktorá skončila druhá. Medzi prípravkármi prvých päť miest patrilo BCF Dukle v poradí: Lukáš Rosenbaum, Samuel Libiak, Richard Slovák, Jakub Mažgút a Richard Zámečník. Chlapcov napodobnili prípravkárky dievčatá, ktoré skončili v poradí: Kristína Zámečníková, Nina Števulová, Henrieta Pastoreková a Ema Škvarková. V bežeckých disciplínach dobehol Ivan Sucháň na 800m v kategórii starších žiakov na 4. mieste a 6. miesto v mimo – súťažnom štarte v kategórii starších žiačok na 300m patrilo Lívii Paučovej.

Finále X. ročníka Žiackej chodeckej ligy

Pod Pamätníkom SNP v Banskej Bystrici sa vo štvrtok 25.5. 2017 ukončil X. ročník Žiackej chodeckej ligy, no zároveň sa začala nová éra chôdze na Slovensku. To čo sa podarilo za krátky čas vybudovať v Banskej Bystrici môže byť prínosom i príkladom nielen pre slovenskú chôdzu, ale aj atletiku ako takú. Jubilejný X. ročník Žiackej chodeckej ligy vo svojom piatom finálovom kole prekonal rekord v účasti. Vo všetkých kategóriách v záverečnom piatom kole spolu štartovalo 107 dievčat a chlapcov vo veku 6 až 15 rokov. Pred vyhlásením výsledkov boli všetci zúčastnení organizátormi pozvaní na zmrzlinu. Finále X. ročníka sa skončilo víťazstvom športového ducha a po prázdninách sa už všetci tešia na ďalší, v poradí už XI. ročník. Víťazov dekorovala hlavná organizátorka Erika Karová a Juraj Benčík.

Žiarska chôdza o pohár Jozefa Pribilinca

V piatok 5. mája sa klub BCF Dukla BB zúčastnil chodeckých pretekov Žiarska chôdza o pohár Jozefa Pribilinca v Žiari nad Hronom. Do mesta pod Urpínom sa mladým chodcom podarilo doniesť 11 trofejí. Prvé miesta obsadili v prípravke Paulína Vránska, Kristína Zámečníková /mladšie žiačky na 1km/, Lukáš Rosenbaum/ mladší žiaci na 1km/ a Patrik Nemčok /žiaci na 3km/. Druhé miesta obsadili Samuel Libiak /mladší žiaci na 1km/a Filip Krestianko /žiaci na 1km/. Tretie miesta si vybojovali Richard Zámečník v kategórii prípravka, Tomáš Bobok / mladší žiaci na 1km/, Anežka Krestianková na 3km trati v kategórii žiačok, Michal Duda /žiaci na 1km/ a Henrieta Pastoreková /žiačky na 1km/. Cenu Jozefa Pribilinca si odniesla Kristínka Zámečníková. Úspešné preteky pretekári spolu s trénermi a realizačným tímom oslávili zmrzlinou.

Medzinárodný chodecký míting Hlohovec 2017

V nedeľu 23. apríla sa konalo podujatie Medzinárodný chodecký míting Hlohovec 2017. Na jeho 20. ročníku sa pretekári a pretekárky BCF Dukla BB postarali o 14 medailových umiestnení. Víťazne si počínali: Kristína Zámečníková (najmladšie žiačky), Lukáš Rosenbaum (najmladší žiaci), Tomáš Horný (mladší žiaci), Anežka Krestianková (staršie žiačky), Patrik Nemčok (starší žiaci) a Lucia Rusková (dorastenky). O strieborné medaily sa postarali Paulína Vránska (prípravka dievčatá), Jakub Beňuš (prípravka chlapci), Jakub Mažgút (najmladší žiaci), Filip Krestianko (mladší žiaci), Antónia Pribulová (staršie žiačky) a Nikoleta Ševčíková (dorastenky). Na bronzový stupienok sa postavili Tomáš Bobok (najmladší žiaci) a Michal Duda (mladší žiaci). Prípravkári, najmladší žiaci a mladší žiaci súťažili na 1 km, starší žiaci na 2 km a dorastenci na 3 km. Rovnaké trate absolvovali aj prípravkárky, žiačky a dorastenky.

Záhorácka dvadsiatka 2017

V sobotu 22. apríla sa mladí pretekári BCF Dukla BB postavili na štart v Borskom Mikuláši v rámci podujatia 48. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Záhorácka dvadsiatka 2017 odkiaľ si priniesli 14 trofejí. Vo svojich vekových kategóriách zvíťazili: Jakub Beňuš (prípravka chlapci), Paulína Vránska (prípravka dievčatá), Lukáš Rosenbaum (najmladší žiaci), Kristína Zámečníková (najmladšie žiačky) a Tomáš Horný (mladší žiaci). Na druhom mieste sa umiestnili: Nina Knoppová (prípravka dievčatá), Tomáš Bobok (najmladší žiaci), Filip Krestianko (mladší žiaci) a Patrik Nemčok (starší žiaci). Bronzové medaily vybojovali: Michal Hew (prípravka chlapci), Jakub Mažgút (najmladší žiaci), Michal Duda (mladší žiaci), Anežka Krestianková (staršie žiačky) a Lucia Rusková (dorastenky). Prípravkári a najmladší žiaci súťažili na 1 km, mladší žiaci súťažili na 2 km, starší žiaci na 3 km a dorastenci na 5 km. Rovnaké trate absolvovali aj prípravkárky, žiačky a dorastenky.

IV. kolo X. ročníka Žiackej chodeckej ligy

6. apríla OZ BCF, VŠC Dukla BB a ŠG zorganizovali v priestoroch krytej haly Športového gymnázia IV. kolo X. ročníka Žiackej chodeckej ligy. Pred finálovým kolom nechýbal nikto z favoritov na celkové víťazstvo v snahe udržania, alebo zvýšenia si svojho náskoku. V početnej konkurencii si žiaci základných škôl z Banskej Bystrice, Bacúcha, Slovenskej Ľupče a Žiaru nad Hronom nič nedarovali. V rámci slávnostného vyhlásenia výsledkov boli odmenení prítomní účastníci korešpondenčnej súťaže v skoku do diaľky, ktorú organizuje Slovenský atletický zväz. Diplom za tretie miesto z vyše 400 detí z celého Slovenska si prebrala Kristína Zámečníková. Víťazov dekorovala predsedníčka klubu Erika Karová,  trénerka Martina Halinárová a Juraj Benčík.

Dudinská päťdesiatka 2017

V sobotu 25. marca prišli pretekári BCF Dukla BB v hojnom počte reprezentovať svoj klub na 36. ročník medzinárodných chodeckých pretekov Dudinská päťdesiatka. Klubovým autobusom si z Dudiniec priviezli dva tituly o ktoré sa postarali Patrik Nemčok medzi staršími žiakmi na 3 km a Kristína Zámečníková medzi prípravkárkami na 1 km. Tri strieborné medaily si vybojovali Tomáš Horný medzi mladšími žiakmi, Lukáš Rosenbaum medzi prípravkármi a Simona Stachová medzi prípravkárkami (všetci na 1 km). Bronz si po zlepšení svojich osobných rekordov odniesli Anežka Krestianková medzi staršími žiačkami na 3 km a Richard Pastorek medzi mladšími žiakmi na 1 km. Len tesne stupne víťazov unikli jednému z najmladších pretekárov prípravky Richardovi Slovákovi, ktorý obsadil štvrtú priečku a jeho výkony pri vytrvaní v príprave napovedajú sľubnú budúcnosť. Uznanie patrí aj všetkým prvoštartujúcim, ktorí bojovnými výkonmi prišli až do cieľa a odniesli si tak zaslúžené účastnícke medaily.

Beh v tme a Svetový týždeň glaukómu

V stredu 15. marca podporili predstavitelia OZ BCF a Atletického klubu BCF Dukla BB „Beh v tme“ počas Svetového týždňa glaukómu. Akciu moderoval známy moderátor Richard Vrablec a zo športovcov bola najznámejšou účastníčkou vicemajsterka sveta v biatlone z roku 1999 a 5-násobná olympionička Martina Jašicová – Halinárová. Raz sa opäť ukázalo, že keď sa chce, pre dobrú vec sa ľudia v Banskej Bystrici dokážu spojiť. Kým takých ľudí máme medzi sebou, dajú sa dokázať veľké veci.

Banskobystrická hala 2017

X. ročník podujatia Banskobystrická hala sa konal v hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici 17.2. a priniesol skvelé výkony. Chodcov prišiel povzbudiť aj Matej Tóth, olympijský víťaz a majster sveta v chôdzi na 50 km. Riaditeľom pretekov bol Roman Benčík a vedúcim rozhodcom jeho otec a legendárny tréner chodcov Juraj Benčík. Technickým riaditeľom bol Zdenko Babík. Banskú Bystricu na pretekoch zastupovali najmä tímy Dukla Banská Bystrica a BCF Dukla Banská Bystrica. Medzi žiakmi a žiačkami boli víťazmi členovia atletického klubu BCF Dukla Banská Bystrica Antónia Pribulová a Tomáš Horný, v kategóriách žien a mužov zvíťazili Lucia Čubaňová a Dominik Černý z Dukly Banská Bystrica. Medzi dorastencami Patrik Nemčok z BCF Dukla Banská Bystrica opäť v skvelom výkone podľahol o tri roky staršiemu Alanovi Hamžičovi z Nitry.

III. kolo X. ročníka Žiackej chodeckej ligy

3. kolo X. ročníka Žiackej chodeckej ligy sa odohralo 9. februára v krytej hale Športového gymnázia v Banskej Bystrici opäť s rekordnou účasťou pretekajúcich žiakov základných škôl z Banskej Bystrice, Bacúcha a Žiaru nad Hronom. Usporiadatelia o.z. BCF, ŠG a VŠC Dukla Banská Bystrica môžu byť spokojní pri pohľade na stovku štartujúcich žiakov v atletickej chôdzi. Okrem kvantity boli na podujatí k zhliadnutiu aj veľmi kvalitné výkony v podaní majstrov Slovenska a medailistov z národného šampionátu Anežky Krestiankovej, Tomáša Horného, Patrika Nemčoka, Filipa Krestianka, Antónie Pribulovej, Lucie Ruskovej a Michala Dudu, ktorých v úvode podujatia vyspovedala RTVS a TV Hronka. Medzi mladé nádeje slovenskej chôdze aj tentokrát zavítal olympijský víťaz Matej Tóth, ktorý okrem podpisových kartičiek pre všetky deti venoval aj svoje povestné tričko so zlatou medailou práve súčasnej majsterke Slovenska starších žiačok a víťazke 3. kola Žiackej chodeckej ligy v kategórii 2001 – 2003, Anežke Krestiankovej. Cenu za najlepší výkon kola si odniesol Šimon Bátovský, ktorý zvíťazil v kategórii prípravkárov spôsobom „štart – cieľ“.

Majstrovstvá Slovenska v chôdzi a Elán míting v atletike

29.1. 2017 sa v bratislavskej hale Elán konali Majstrovstvá Slovenska v chôdzi vo všetkých vekových kategóriách, po ktorých nasledoval Elán míting vo vybraných atletických disciplínach. Na vrchol atletickej halovej sezóny, kde sa zišli tí najlepší chodci všetkých klubov na Slovensku prišli perfektne pripravení aj pretekári BCF Dukla BB, zverenci trénerov Juraja Benčíka a Zdenka Babíka. Majstrovské tituly si do Banskej Bystrice priviezli Anežka Krestianková a Tomáš Horný. Strieborné medaily si vybojovali Patrik Nemčok v kategórii starších žiakov a Filip Krestianko v kategórii mladších žiakov. Bronzové medaily z národného šampionátu chodcov sú v rukách Michala Dudu v kategórii mladších žiakov, Antónie Pribulovej v kategórii starších žiačok a Lucie Ruskovej v kategórii dorasteniek. Po prvý krát v histórii Majstrovstiev Slovenska sa podarilo prvú deviatku štartového poľa obsadiť pretekármi jedného klubu o čo sa postarali mladší žiaci atletického klubu BCF Dukla BB. Všetci reprezentanti a reprezentantky predviedli obdivuhodné výkony, vyhli sa diskvalifikácii a ukázali učebnicovú chodeckú techniku.